Obracím se na Vás s dotazem ohledně včelaření. Jedno z mých včelstev vykazuje prakticky již od posledního podzimního zásahu výraznou změnu chování oproti ostatní včelstvům. Je výrazně neklidné, hlučné,včely se do těchto dnů prakticky vůbec nespojily do zimního chomáče.

Včera, 6.1. 2018, kdy jsem prováděl zateplování včelstev a bylo krásné slunečné počasí (teplota cca 10 stupňů) jsem provedl rychlou prohlídku tohoto včelstva s následujícím závěrem: Vyloučil jsem napadení včelstva hlodavcem,zásob mají dostatek,matka ani plod nenajity (v tomto období ale nic nenormálního). Včelstvo je silné,spad mrtvolek na podložce v normálu. Mám podezření na bezmatečnost včelstva. Zajímal by mne Váš názor na tuto situaci a Vámi doporučený další postup, zejména varianta v případě prokázání bezmatečnosti možnost brzkého spojení se záložním včelsvem (mám k dispozici záložní oddělky ), selský rozum mi říká:co nejdříve, otázka zní, jestli má smysl takovéto včelstvo zachraňovat (včely bez zimního klidu budou příliš opotřebované...)
Předem děkuji za Vaši stručnou odpověď.

 

Zimování včelstev
Zimování včelstev

Jedná se vcelku častý dotaz, na který by se v plodovém období odpovědělo: Proveďte plodovou zkoušku. Tj. vložte do takového včelstva otevřený plod z jiného včelstva a v případě nepřítomnosti matky včely narazí matečníky. Teď v zimě většinou nemáme co přeložit, takže je problém. Všechny popsané příznaky nasvědčují bezmatečnosti, nebo i nedostatku vzduchu, což ale pokud je síto ve dnu nehrozí a i malé česno je dostačující během zimy. A spojení - jak tazatel píše - de fakto po půl roce bezmatečnosti není až tak ideální. Musel bych včelstvo vidět, jak vypadá, zda už nezačíná pomalililinku kálet v úle a jak jsou včely "čisté" neboli jakou mají v sobě živočišnou energii. A to se nedá popsat - to se musí vidět a zažít. Většina včelařů taková včelstva zkrátka spojí a je to. Maximálně přijdou o matku v oddělku jež k nim dají. Zda je lepší včelstvo utratit je opět na zvážení včelaře. Ten co jich má osm a dva záložní oddělky asi utrácet nebude.... Tedy na tuto otázku nedokáži bez osobní prohlídky sdělit jednoznačnou odpověď. Závěrem jen jsem překvapen, že už včelař utepluje (Liberecký kraj) počátkem ledna. Ale asi bude už jen doznívající zima a zimní plodování bude ekonomické. Osobně tomu nevěřím a tuková tělíska svých včel ještě šetřím. Jak vidíte na obrázku - i ve včelíně, jež se krásně prolétl mám krmítka na včelstvech, takže k onomu 5 cm zateplení se "nedostanou".